Lenost a přejídání
I když lidí na naší planetě neustále přibývá a odborníci varují, že přelidnění planety jednou bude mít děsivé důsledky, zatím to nevypadá, že by se lidé měli špatně. Rozhodně ne ti ve vyspělých zemích. Jídla mají dostatek a namísto aby dbali dobrých rad a stravovali se zdravě, vyváženě a vynechali nezdravé potraviny, jedí přesně opačně. A přesně proto přibývá tolik lidí s nadváhou nebo dokonce obezitou.
Co je to obezita?
Možná si nejste jisti, co se považuje za obezitu. Třeba také nemáte ideální postavu, ale za obézní sami sebe rozhodně nepovažujete. Obezita se obecně definuje jako stav nadměrného tělesného tuku, který může mít negativní dopad na zdraví. Existuje přitom několik způsobů, jak měřit, zda je někdo obézní, ale nejčastěji se používá tzv. index tělesné hmotnosti (BMI). BMI se vypočítává jako poměr tělesné hmotnosti ku druhé mocnině výšky (kg/m2). Pokud je BMI vyšší než 25, jedná se o nadváhu, pokud je vyšší než 30, jedná se o obezitu.
Genetická obezita?
Řada lidí se vymlouvá, že má obezitu v genech – nadměrnou váhu měli už jejich rodiče i prarodiče. Ale nemají tak úplně pravdu. Některé formy obezity mohou být samozřejmě způsobeny genetickými faktory, ale jde například o dědičné poruchy metabolismu, ne o nutkání k přejídání. Existují například také genetické varianty, které mohou ovlivnit naši citlivost na určité druhy potravin a na náš metabolismus. Genetika může hrát pouze určitou roli v rozvoji obezity, ale není to jediný faktor, který ji zapřičiní.
Ale i když genetické předpoklady nelze ovlivnit, je možné ovládat a měnit faktory jako jsou stravovací návyky a fyzická aktivita – a právě ty nám pomáhají předcházet obezitě nebo ji řešit.
Stres
I lékaři se shodují, že tolik obézních lidí je mezi námi proto, že jsme hodně ve stresu. Máme příliš povinností, příliš starostí, žijeme v poklusu, málo odpočíváme. Nápor na naši psychiku je obrovský. A řada lidí se s ním neumí vyrovnat jinak než přejídáním nebo konzumováním nezdravých jídel. Což samozřejmě vede k nadváze nebo později obezitě, pokud zároveň necvičíte.
Únava
Spolu se stresem je dnes hlavním faktorem pro vznik obezity i únava, respektive nedostatek spánku. Je vědecky prokázané, že nedostatek spánku nebo spánkové poruchy mohou vést k narušení hormonálních hladin, což často vede k růstu hmotnosti. A protože spánek řada z nás zanedbává, nemůžeme se divit, že zároveň i tloustneme – zvlášť když se pak snažíme únavu zahnat nějakou cukrovou bombou, případně litry kávy.
Přečtěte si také Počet obézních lidí výrazně vzrůstá. Kde jich najdeme nejvíce? nebo Vysoká nadváha aneb když chybí sebeláska.