Dokonce ani zdravým lidem se často nevyhne, likviduje naše tělo, nedopřeje nám chvilku klidu a když nás zasáhne v plné míře, značně se nám přitíží. O čem je řeč? O stresu. Stres je stav, kdy jsme vystaveni větším nárokům, než jsme schopni zvládnout.
Projevy stresu jsou nejen psychické, ale i fyziologické, na lidské zdraví má stres často větší dopad, než si mnozí myslí. I když vypadá jako škodlivá reakce, jde o obranný mechanismus našeho těla, který se vyvinul již v dobách pravěku, kdy byl současný životní styl ještě velmi vzdálenou budoucností. Většina lidí by se ráda zaměřila na to, jak se stresu zbavit a všeobecně existuje jen jeden účinný způsob, kterým je odstranění vnějších a vnitřních faktorů, které nás do stresových situací dostávají. Někdy se stresovým situacím vystavujeme i dobrovolně, znají to zejména ambiciózní lidé, kteří pro svůj úspěch udělají cokoliv.
Přebytek volných radikálů v krvi
Každý člověk je jinak odolný vůči stresu a na této citlivosti se podílí zejména přebytek volných radikálů v těle. Ideálním způsobem, jak se jich zbavit, je kompletní detoxikace těla. Detoxikaci lze provádět i změnou stravovacích návyků, dočasnými dietami nebo zdravým pohybem. Tělo se volných radikálů zbavuje přirozeně pocením, pláčem, močením a defekací. V případě častého stresu je potřeba tyto přirozené procesy podpořit i dalšími metodami, aby byla detoxikace účinná.
Nedostatek pocitu štěstí
O pocit štěstí se v těle stará hormon serotonin, mnoho lidí si ho spojí například s čokoládou, která je bohatým zdrojem L tryptofanu. L tryptofan je aminokyselina, která je pro produkci serotoninu důležitá. Dalším významným zdrojem této aminokyseliny je například tučné červené maso. Pro tělo je důležité zažívat pocit štěstí, díky němu se stres snadněji odbourává a tělo se navozuje do příjemného stavu klidu, bezpečí a lehké euforie. Pocit štěstí si lze přivodit i uměle, v momentě, kdy se stres dostaví, je třeba ho překonat uklidňující myšlenkou, která nám dodá sebevědomí. Na likvidaci stresu se skvěle podílí i humor.
Najděte zdroj
Stres je u každého vyvolán něčím jiným, mezi nejčastější stresory patří peníze, nedostatek času, zdravotní potíže, potíže v zaměstnání, ale i samota. Pro účinné odstranění stresu je potřeba stresor odstranit nebo se s ním naučit žít. Pokud je zdrojem stresu např. nedostatek času, je potřeba si ujasnit priority a uvědomit si, že není možné stihnout vše. Ideální je například plánování času. Když je stresorem např. trauma z dětství, je vhodné najít terapeutickou skupinu nebo psychologa, který dokáže pomoci. Mnoho stresorů je potřeba řešit individuálně. Pokud je stresorem například nadcházející písemná zkouška v škole, jde o dočasný stav, který časem přirozeně zmizí.
Fyziologické projevy
Mezi nejčastější dopady stresu na lidské tělo patří nespavost, nechuť k jídlu, deprese, zvýšený tlak, zvýšené pocení a někdy i zvracení. Během stresu se do těla uvolňuje i více kortizolu, který brání vstřebávání bílkovin a tak je často možné zaznamenat úbytek svalové hmoty. Naopak se zvyšuje ukládání tuků a tak se stres podílí i na obezitě. Pokud někdo zaznamená, že je ve stresu, měl by svojí situaci začít řešit co nejdříve. Dlouhodobé vystavování stresu může mít pro tělo fatální následky.