
Švestka v tradiční východní medicíně
Jak už zaznělo v úvodu, švestka, respektive výtažky z ní, jsou používány v tradiční čínské medicíně již více než 2000 let. Své využití našla v přirozeném přístupu k lidskému zdraví, který dnes známe pod pojmem celostní medicína. Dnes se s ní setkáme nejen jako s doplňkem stravy, ale také ve formě oleje v rámci kosmetiky. Oblibě se těšily také v antických zemích.
V současné době pěstujeme několik druhů švestek. Patří sem tzv. pravé švestky, slívy, mirabelky a renklódy. Jejich původ můžeme vystopovat ve východních zemích, odkud se dostaly do celé Evropy.
Pokud bychom se podívali na východní medicínu, která zastává názor, že lidské tělo obsahuje ženskou a mužskou energie, tzv. jin a jang, švestky by nám pomáhaly doplnit jangovou energii. Jsou darem přírody, podobně jako chia semínka.
Obsah vitaminů a minerálů
Švestky jsou ceněné pro vysoký obsah minerálů a vitaminů. Přibližně 75% sice tvoří voda, ale obsahují také cukry, třísloviny, organické kyseliny a vitaminy A, B1, B2, E a C. Z minerálních látek můžeme zmínit železo, vápník, sodík, draslík, hořčík, zinek a další.
Kombinace vitaminů B pomáhá tělu s přeměnou sacharidů, obnovuje funkci mozkových tkání a zvyšuje fyzický výkon. Švestka je vhodná také při boji s pocity stresu a úzkostmi. Velké množství vlákniny pomáhá při problémech se zažíváním. Posilují imunitní systém a srdce. Během diet pomáhají s odvodněním a navíc na sebe ve střevech vážou nadbytečné tuky. V neposlední řadě pomáhají posílit přirozenou obranyschopnost buněčných membrán v lidském organismu.
Švestkový olej v kosmetice
Jak už zaznělo, švestkový olej našel uplatnění i v kosmetice, především v té přírodní. Významné jsou nejen jeho účinky, ale svou oblibu získal i díky typické mandlové vůni.
Švestkový olej je lehký na pokožku a dobře se vstřebává. Navíc je hypoalergenní. Jeho vysoký obsah vitaminu C je prospěšný pro pleť, kterou omlazuje. Je nekomedogenní, tedy neucpává póry a pokožku navíc hydratuje. Vhodný je i pro hydrataci vlasů, které navíc vyživuje. Setkat se s ním můžeme jako s příměsí do mýdel nebo čisticích přípravků na pleť.
Závěrem do kuchyně
Na závěr nelze opomenout i tradiční využití našich babiček, do kterého spadají klasické táče, borůvkové knedlíky a povidla. Babičky věděly, proč zařazují švestky do svého jídelníčku – vážily si všeho, co nám příroda dává a uměly to využít, aby nic nepřišlo na zmar.
Tak tedy – s chutí do kuchyně! Nebo do nejbližší mýdlárny.