
Dojezd elektromobilů
Nejdiskutovanějším tématem v souvislosti s elektromobily je jejich dojezd. Ten nebyl u prvních modelů nijak velký. Auto se tak hodilo spíše do města. V poslední době se dojezd elektromobilů výrazně zvýšil. Vzdálenost, kterou s nimi urazíte, se dnes pohybuje mezi hodnotami 200 až 500 km. Sice se to může zdát málo, ale na každodenní provoz většina lidí nepotřebuje víc. Cesty do práce i do školky to zpravidla pokryje.
V technické specifikaci automobilu se můžete podívat na jeho dojezd, ale ten většinou příliš neodpovídá realitě. Většinou je to až o 15% méně. Také v zimě je dojezd menší – je to způsobeno vystavením akumulátoru nízké teplotě.
Zásadní je také doba nabíjení baterií – ta může být až deset hodin při zapojení do obyčejné zásuvky a kolem deseti minut při využití dobíjecí stanice.
Každá baterie má vlastní ochranu – vždy si ponechá rezervu. Takže i v případě, kdy vám hlásí automobil nulu, ještě zbývá trocha energie. Je to kvůli životnosti baterie. Tu prodloužíte také dobíjením vozu na pouhých 80%. Automobil byste nikdy neměli nechávat s vybitou baterií ve velké zimě nebo naopak na rozpáleném slunci – životnost baterie se tím výrazně snižuje.
Vedle elektromobilů jsou oblíbená také elektrokola.
Typy motorů
HEV – hybridní automobil, který se spoléhá pouze na rekuperační brzdění.
PHEV – tento typ motoru je poháněn vedle konvenčního paliva také elektřinou. Tu lze dobíjet za využití rekuperačního brzdění.
BEV – pouze akumulátor/baterie.
Výhody a nevýhody elektromobilů
Často se mluví o tom, že jsou elektromobily ekologické. Podobně jako udržitelná móda a řada dalších věcí, které nás provází životem. Na to si můžeme odpovědět ano i ne. Vedle samotného modelu auta by nás mělo vždy zajímat i to, jakým způsobem byla elektřina vyrobena. Zda to bylo v souladu s ohledem na životní prostředí nebo mu to naopak přitížilo a jak by se to dalo zlepšit. To vše jsou důležité otázky, které je dobré si před koupí elektromobilu položit.
Oproti běžným palivům je však elektřina výrazně levnější a ušetříte i za dálniční známku, která je elektromobilům odpuštěna.
Důležitým bodem je také recyklace baterií – zatím se nevyplatí, i když je to stále ve vývoji.
Výběr elektromobilů roku 2021
Dacia Spring
Tento model připomínající terénní vůz má dojezd 230 km. Má čtyři dveře a kufr. Dokáže vyvinout rychlost 100 km/h a jeho plné nabití ze zásuvky trvá 14 hodin.
Cena začíná na 450 000 Kč.
Renault Twizy
Jedná se o menší model, který využijete především ve městě. Pod jeho kapotou najdete přibližně 11 koní a schopnost jet rychlostí až 70km/h. Auto je pouze pro dva a lze ho dobít i doma ze zásuvky.
Cena začíná na 320 000 Kč.
Jedno je jisté. Vývoj elektromobilů, stejně jako způsobů získávání elektřiny jde neustále kupředu a my se můžeme pouze těšit na to, co nám současné i budoucí technologie přinesou.