
Který materiál použít?
Tampony by měly být především jemné a šetrné k pokožce. Materiál by neměl být hrubý a ideálně by měl být přírodní. Vhodné je bavlněné froté nebo bambusové froté. Na podšití se hodí jemné bavlněné plátýnko. Ideální je, pokud jsou všechny látky nebarvené nebo byla k jejich barvení použita přírodní barviva.
Všechny potřebné látky dostanete koupit v metráži, takže si můžete předem spočítat, kolik budete potřebovat. Většina látek má šíři 150 cm.
Pro náš článek si vybereme již zmíněné bavlněné froté a jemné přírodní nebarvené plátno.
Jak na střih?
Střih je zde sice trochu nadsazený výraz, ale můžeme tak předlohu nazvat. Pro začátek si vezměte klasický vatový odličovací tampon, který používáte a změřte si jeho průměr. Z toho byste měli vycházet. Většinou je praktické udělat tampon o něco větší a to nejen kvůli pohodlí, ale i proto, že okraj bude prošit na šicím stroji a část s nití na odlíčení a čištění pleti používat nebudete.
Takže – udělejte si předlohu na míru. Narýsujte si pomocí kružítka kruh na kousek kartonu nebo obkreslete skleničku s vyhovujícím průměrem. Vystřihněte.
Jdeme na šití
Vezměte si bavlněné plátýnko a obkreslete na ně střih tampony. Kolem nakresleného kolečka by měl zůstat vždy alespoň centimetr prostoru po celém jeho obvodu, aby se vám později lépe obšívalo a obstřihávalo. Čím více se vám však tamponů do prostoru látky vejde, tím lépe. Nezapomeňte, že byste od obou látek měli mít stejně velký kus nebo vycházet z rozměru toho menšího.
Nyní plátýnko podložte bavlněným froté a obě části sestehujte dohromady většími stehy pomocí stehovky. Nyní obšijte podle linky každý tampon na šicím stroji hustým entlem. Všechny nitě zapošijte a tampony vystřihněte. Dejte pozor, abyste neprostřihli nit.
Tampony perte ideálně v obalu na podprsenky nebo v jiném látkovém sáčku, aby vám je „nepozřela“ pračka.
Pokud se zajímáte hlouběji o ekologii, jistě vás zaujme také náš článek Udržitelná móda a její dostupnost nebo Elektromobily a nabídka současného trhu.