Články & návody

Euro palety Brno - EURO palety o rozměrech 1200 x 800 mm.

S.B. Comp. spol. s r.o. - hmoždinky a kotvy do betonu.

Senior Park Hrádek nad Nisou - alternativa pro domov pro seniory Liberec.

Rekvalifikační kurzy Praha - široká nabídka rekvalifikačních kurzů v Praze a okolí. Možnost přidat kurz zdarma.

Zastřešení bazénů Desjoyaux - montáž zastřešení bazénů v Ostravě a okolí.

Vinařství Plaček - kupujte víno přímo od vinaře.

Otevreniauta.cz - nouzové otevření auta v Brně a okolí.

Strikanysklolaminat.cz - rekonstrukce bazénů v Brně a okolí.

Plastická chirurgie MUDr. Šárka Stiborová - plastické operace prsou v Brně.

Jak opravit praskliny ve zdech

Kdy vznikají pukliny

V novostavbách mohou vzniknout trhliny krátce po nastěhování. Většina majitelů se obává nekvalitního provedení stavby, ale s největší pravděpodobností půjde o přílišné uspěchání stavebních procesů. Zejména beton je třeba nechat promrznout, aby správně sedl. Jinak se na čerstvě omítnutých zdech vytvoří praskliny.

Trhliny jsou často způsobené změnou vlastností materiálu, nejčastěji jde o působení vlhkosti. Praskliny se objevují také na styku dvou různých materiálů. Příkladem může být styk dřevěné konstrukce střechy a betonových zdí.

Aktivní nebo pasivní puklina

Pasivní praskliny nejsou nijak nebezpečné. Prasklina se dále nešíří a nerozrůstá. Je nejčastěji způsobena vysycháním materiálu a změnou jeho vlastností. Pasivní prasklinu můžete bez obav zadělat a dále se problémem nezabývat.

Aktivní praskliny se rozšiřují a mohou se rozestupovat. Při jejich zvětšování se mohou ozývat i zvuky praštění. Aktivní praskliny rozhodně nepodceňujte a vyhledejte odborníka. Může jít o závažné poškození nosné konstrukce.

Oprava praskliny krok za krokem

  1. Oprava malé praskliny

Menší pukliny v rozích nebo podél okenních rámů můžete opravit akrylátovým tmelem. Akrylátový tmel se prodává v tubách s pistolí a snadno se dávkuje. Po nanesení jej nechte vytvrdnout a přetřete vhodnou barvou. Není vhodný na plošné a příliš hluboké rýhy. Časem se vydrolí a proces je třeba opakovat.

  1. Korekce větších poškození

V případě větších a hlubších poškození sáhněte po tmelu na bázi ušlechtilé sádry. Lze jej nanášet plošně a oproti sádře má mnohem delší životnost. Po plošném nanesení a zatvrdnutí je třeba sádrový tmel zabrousit. Poté je možné přetřít libovolnou interiérovou barvou.

V obou případech nepotřebujete žádné zvláštní náčiní. Akrylátový tmel nanesete přímo z tuby a tmel na bázi ušlechtilé sádry lze aplikovat špachtlí. Obě činnosti nevyžadují mnoho času. Nejdelší je doba čekání na ztuhnutí, abyste mohli tmel přetřít.

Kdy se obrátit na odborníka

Odborníka volejte v případě, že doma odhalíte aktivní prasklinu. Nejsnáze ji detekujete pomocí papírového terčíku, který umístíte do středu pukliny a postupně v čase na papír zaznamenáváte šíření pukliny.

Obrátit se můžete na stavební firmu nebo na statika, který posoudí stabilitu celé budovy. Pobývat v objektu s rozšiřující se aktivní puklinou na nosné zdi je velmi nebezpečné a můžete ohrozit život a zdraví sebe i své rodiny.

Přečtěte si také Kvalitní beton pro Vaši stavbu a Dalux BIM prohlížeč v češtině zdarma!

Fotografie