Nejen ve světě, ale i v ČR začíná být stále vyhledávanější tzv. temná turistika. Je to zvláštní druh cestování, které se zaměřuje na místa v minulosti spojená s nějakou tragédií, smrtí nebo utrpením. Zakládá si především na autentičnosti daného prostředí a silných emocionálních prožitcích.
Zahraničí
Za hranice ČR se cestuje například do bývalých koncentračních a vyhlazovacích táborů. Ty jsou především na území Německa, Rakouska a Polska. Nejčastějším cílem temné turistiky je v tomto smyslu polská Osvětim.
Jiným místem, které je stále vyhledávanější je ukrajinský Černobyl, kde vybuchl v r. 1986 reaktor ve zdejší atomové elektrárně. Některé cestovní kanceláře se na tento druh turismu zaměřují a speciálně do Černobylu je vypravováno stále větší množství zájezdů. Obavy z ozáření jsou zbytečné, neboť podle odborníků při krátkém pobytu na tomto místě nedosahuje ozáření ani hodnot, které se do těla dostanou při běžném rentgenovém snímkování.
Tuzemsko
V Čechách je celá řada míst, která jsou pro temnou turistiku vhodná. Většinou jsou spojena s významnými bitvami v minulosti, událostmi a okolnostmi z druhé světové války, případně s některými temnými legendami. Pro příklad lze uvést některá místa, která můžete v rámci temného turismu navštívit o své dovolené, nebo o víkendu:
- Lidice – vesnice poblíž Kladna, která byla nacisty vyhlazena jako akt pomsty za údajnou pomoc místních lidí atentátníkům na Heydricha v roce 1942. Všechny domy byly vypáleny a srovnány se zemí, muži postříleni, ženy odvlečeny do koncentráků, děti zavražděny a jen malá část předána na tzv. převýchovu do německých rodin. Dnes je na těchto místech památník a muzeum připomínající tuto tragédii.
- Naučná stezka Jáchymovské peklo vede místy, kde v padesátých letech 20. století stály lágry a doly, ve kterých museli žít a těžce dobývat uranovou rudu političtí vězni.
- Terezín – město obehnané hradbami sloužilo za II. světové války jako ghetto pro tisíce českých Židů. Ti, kteří zde nezemřeli, byli odsud posíláni na smrt do vyhlazovacích táborů, především do Osvětimi. Dnes zde stojí Památník, muzeum a tisíce hrobů.
- Zámek Velké Losiny na severní Moravě je smutně proslulý čarodějnickými procesy v 17. století. Působil zde krutý inkvizitor Boblig, který měl na svědomí upálení 56 lidí. Tyto události se staly také předlohou známého českého filmu Kladivo na čarodějnice.