Každý z nás jistě někdy zaznamenal, že je v některý den plný energie a jiný den zase unavený a slabý. Na naší únavě může mít podíl mnoho faktorů, jedním z nich je příliš malé množství záporně nabitých iontů v prostředí, kde žijeme.
Zatímco dříve se množství iontů ve vzduchu nekladlo příliš mnoho pozornosti, v posledních letech se jedná o stále probíranější téma, na které upozorňují významní vědci i lékaři. Snad každý si ze školních lavic vzpomene na kladné a záporně nabité ionty, tedy kationty a anionty. Pokud jde o vzduch kolem nás, lze konstatovat, že kladné ionty vzduchu mají pro tělo negativní účinky a záporně nabité ionty zase pozitivní účinky.
Vliv aniontů a kationtů na tělo
Velké množství kationtů se nejčastěji nachází v umělém prostředí, tedy na pracovišti, v domácnosti i v centrech měst. Kladně nabité ionty produkuje mnoho elektrických zařízení, od televizí až po monitory, klimatizace aj. Produkují je ovšem i auta, umělé materiály i chemikálie kolem nás. Většina lidí je obklopena prostředím, kde množství kationtů ve vzduchu převažuje množství aniontů. Nedostatek záporných iontů může vyvolat celou řadu zdravotních potíží, jako jsou bolesti hlavy, únava, nespavost a stres. Dokáží také zvýšit rizika alergií a mnoha civilizačních chorob.
Kde nalézt záporné ionty
Záporné ionty se nachází kolem nás téměř neustále, jejich množství je ovšem ovlivněno prostředím, nejvíce jich můžeme nalézt v přírodě, například v lese a na horách jich je až 50.000 na centimetr krychlový. Pro porovnání, v kancelářích jich bývá na stejný objem jen několik desítek, často i méně. Oficiálně se udává, že pro lidské zdraví je potřeba dýchat vzduch, kde je alespoň 800 záporných iontů na centimetr krychlový, ideální množství je 1200-1500 aniontů. Vysoká koncentrace záporných iontů se běžně objevuje po dešti, můžeme ji zaznamenat u moře, ve vysokých horách i poblíž přírody. Proto je například vhodnější bydlet blíže k přírodě, než k centru měst. Dostatek záporných iontů pomáhá likvidovat bakterie a viry, zvyšuje zásaditost krve, zlepšuje metabolismus a pomáhá bojovat proti volným radikálům.
Jak si anionty dopřát
Vysoké dávky aniontů jsou například v solných jeskyních. V domácnosti lze jejich počet zvýšit redukcí elektroniky, častějším větráním a pořízením nerostů, které dokáží transformovat kationty na anionty. Patří mezi ně třeba himalájská sůl, orgonit aj. Řešením jsou i ionizátory, které se stávají stále populárnější „umělou metodou“, jak dostat do interiéru dostatek aniontů.