
- Pravidelný režim
Pravidelnost je pro spánek velmi důležitá. Tělo má zabudované hodiny a snadno si zvykne usínat a budit se v určité časy. Naučte se uléhat i vstávat ve stále stejném čase. Za pár týdnů si tělo zvykne a bude v danou hodinu unavené. Snažte se rutinu dodržovat i o víkendech a příliš neponocujte.
- Vyhněte se modrému světlu
Modré světlo, které vyzařují chytré přístroje, je přímo zabijákem cirkadiálního rytmu. Vlnová délka modrého světla dává mozku signál, že je bílý den a není čas spánku. Opakem je červené světlo, které svítí při západu slunce. Vyměňte obyčejné žárovky za ty zabarvené a vyhněte se dvě hodiny před spaním svítícím obrazovkám.
- Příjemné klima v místnosti
Doporučená teplota v místnosti na spaní je mezi 17 – 20 stupni. Někteří lidé ložnici zbytečně přetápějí a pak nemohou usnout. Pro komfort je důležitá i vlhkost, která by se měla pohybovat mezi 40 – 60 %. Při nižší vlhkosti nás může škrábat v krku a vysychat sliznice, vysoká vlhkost zase nahrává plísním.
- Žádný kofein odpoledne
Kofein v nápojích dokáže člověka pořádně nabudit. Možná berete odpolední kafíčko jako součást běžného dne a myslíte si, že na vás nemá žádný účinek. Zkuste jej vyměnit za bezkofeinovou variantu a všímejte si rozdílů. Nenahrazujte kávu zeleným nebo černým čajem. Obsahují tein, který má podobné účinky jako kofein.
- Před spaním jen lehké jídlo
Ve spánku se tělo nevypíná, ale produkuje velké množství energie na regeneraci všech buněk. Rozhodně není dobré zatěžovat organismus trávením. Dejte si večer lehkou večeři s dostatkem bílkovin a složitých sacharidů. Vyhněte se tukům a dráždivému ostrému jídlu.
- Zahoďte léky na spaní
Léky na spaní jsou vítaným pomocníkem v krizových situacích. Bohužel neřeší příčinu problému, jen jej zakrývají. Dlouhodobým užíváním léků na spaní můžete úplně ztratit schopnost samostatně usnout a velmi rychle se stanete závislými.
- Přiměřená fyzická aktivita
Fyzická aktivita je součástí zdravého životního stylu. Nemusíte zvedat v posilovně závaží, zajděte si na svižnou procházku nebo se projeďte na kole. Dvě hodiny před spaním však neprovozujte fyzicky náročné aktivity, dochází při nich k vyplavení adrenalinu a spánek se může ještě zhoršit. Na dobrou noc si můžete zacvičit jógu nebo se lehce protáhnout.
Přečtěte si také Jak bojovat s únavou a Chia semínka pro zdraví.