Jak vypadá hra Go
Hra Go se hraje na desce o rozměrech 19x19 polí. Pro zkrácení hry lze hrát i na menší hráčské desce. Hra je určena pro dva hráče, kteří střídavě pokládají na hráčskou desku černé nebo bílé kamínky. Cílem hry je zajímat kamínky soupeřovy barvy a vytvářet svoje vlastní široká území. Vítězem je hráč s vyšším počtem bodů.
Hra je svými pravidly velmi jednoduchá, ale vyžaduje hluboké zamyšlení a strategii. Samotné strategické myšlení vám však výhru nezajistí. Musíte správně odhadnout své soupeře a číst jeho tahy. Potřebujete se do něho vcítit a poznat, co má v plánu. Japonští mistři hry studují její pravidla celý život a stále se zdokonalují.
Vizuálně je hra velmi podobná další klasické hře Othello (reversi), která se hraje také na čtvercovém poli (8x8) a cílem je získat více kamenů než soupeř. Zatímco v reversi jsou kameny dvoubarevné a jednotlivými tahy se otáčí na jednu či druhou stranu, tak v Go má každý hráč svoji sadu kamenů.
Historie Go
Desková hra Go vznikla okolo roku 2 tisíce před naším letopočtem v Číně. V Asii je oblíbená dodnes a setkáte se s ní například v Korei pod názvem paduk či v Japonsku. Dříve byla určena jako odreagování pro příslušníky vyšší vrstvy a osobní rozvoj mnichů v klášteře.
Postupně se hra stávala slavnou a v 17. Století byla hra oficiálně podporována šógunátem a nejlepší hráči byli placeni jako profesionální sportovci. V současné době existuje světová federace hry Go, která má na starosti žebříček hráčů a oficiální turnaje, kde obvykle dominují asijští hráči.
Pro koho je hra určená?
Hra je abstraktní a má velmi snadná pravidla, která si osvojí i nehráči během chvíle. Lze ji hrát i s menšími dětmi. Oficiální doporučení je od pěti let, ale některé děti ji pochopí i mnohem dříve, stejně jako šachy.
Velká výhoda je, že hra je absolutně bez textu a lze ji hrát jazykově nezávisle s kýmkoliv na světě. Přestože existuje více variant a módů hry, tak základní hra je všude stejná a zahrajete si ji i s člověkem, kterému nerozumíte.
Hra a doplněk v jednom
Za menší peníze můžete koupit nejobyčejnější verzi hry Go. Pravděpodobně bude vyrobena z plastu a hru to nijak neovlivní. Pokud chcete získat pěkný doplněk do interiéru, tak investujte do dřevěného herního plánu a pravidelných černých a bílých oblázků. Šikovný kutil dokáže hru vyrobit i sám doma. Místo kamenů pak poslouží například nabarvené mušličky z dovolené. Taková hra bude osobitým doplňkem s přidanou citovou hodnotou.
Přečtěte si také Historie a zajímavosti ze světa šachu nebo Jak vybrat deskové hry pro nejmenší.