Články & návody

Euro palety Brno - EURO palety o rozměrech 1200 x 800 mm.

S.B. Comp. spol. s r.o. - hmoždinky a kotvy do betonu.

Senior Park Hrádek nad Nisou - alternativa pro domov pro seniory Liberec.

Rekvalifikační kurzy Praha - široká nabídka rekvalifikačních kurzů v Praze a okolí. Možnost přidat kurz zdarma.

Zastřešení bazénů Desjoyaux - montáž zastřešení bazénů v Ostravě a okolí.

Vinařství Plaček - kupujte víno přímo od vinaře.

Otevreniauta.cz - nouzové otevření auta v Brně a okolí.

Strikanysklolaminat.cz - rekonstrukce bazénů v Brně a okolí.

Plastická chirurgie MUDr. Šárka Stiborová - plastické operace prsou v Brně.

Jak se starat o ježka

Základní informace o ježcích

Odkud pochází: Evropa, Asie, Afrika
Velikost:
14-15 centimetrů
Váha:
od 300 gramů až do kilogramu
Kolika let se dožívá:
6-7 let

V naší přírodě najdeme volně žijícího ježka východního a západního. Západní je o něco větší a na čenichu má tmavý pruh a vyhledává lesy a parky. Východní ježek má bílou skvrnu na břichu a obývá suchá a teplá místa.

Nejčastěji chovaným druhem ježka je u nás ježek bělobřichý, který pochází z Afriky a v zimě neupadá do zimního spánku. Tento ježek vás taky překvapí svou hravostí. Rád se mazlí a dělá různé pozice a točí se na zádech, což vypadá velmi roztomile.

Co budete k chovu potřebovat

K chovu budete potřebovat terárium nebo plastový box o velikosti minimálně 90 x 45 centimetrů. Ježci nemají rádi průvan, proto je nechováme v klecích. Nesnesou také výkyvy teplot a ideální teplota je pro ně mezi 22 a 26 stupni.

Box vyložte bezprašnou podestýlkou ve vrstvě alespoň 2 centimetry, protože ježci se rádi prohrabují. Na „ježčí toaletu“ můžete použít podestýlku pro kočky, která dobře pohltí veškeré pachy.

Nezapomínejte ani na bezpečný úkryt pro vašeho nového mazlíčka. V tomto ježek není nijak náročný a postačí mu pletená čepice, látkový pytlík nebo stará krabice.

V rámci bezpečnosti odstraňte z boxu všechny předměty, kde se ježek může přiškrtit nebo zachytit nožkou. Stejně tak zajistěte dvířka, protože ježek má tendence utíkat a vyrážet na obchůzky.

Čím ježečka krmit?

Přestože v pohádkách vídáme ježka nesoucího ovoce, tak ježek není býložravec. Je to masožravec a hmyzožravec. Ideální potravou jsou mouční červy, sarančata, kobylky, šváby, syrové nesolené maso, vařená vajíčka.

Speciálně můžete koupit masové kapsičky s vysokým obsahem masa, dejte si však pozor na kvalitu výrobku. Pořiďte také suché granule na přilepšenou a misky na vodu. Té ježek nepotřebuje velké množství.

Ježci mají tendenci tloustnout, proto je nepřekrmujte. Bohatě postačí 1-3 lžíce potravy denně, to je zhruba 100 kalorií. Množství přizpůsobte aktuálním potřebám a velikosti svého ježka.

Ježek a další zvířata

Ježci jsou samotářská zvířata a krom doby páření nevyhledávají společnost svého druhu. Pokud máte doma další zvířata, tak je chovejte odděleně. Je šance, že si mladý ježek zvykne na nové kamarády, ale nelze na to spoléhat.

Přečtěte si také Jak se starat o morče a Jak se starat o achatiny.

Fotografie